امروز: یکشنبه - 2 اردیبهشت 1403

لینک کوتاه خبر:

https://sakinehalmasi.ir/?p=1658

نطق تند دکتر سکینه الماسی در خصوص عوارض آلایندگی، کارگران اخراجی و تیم پارس جم

دکتر سکینه الماسی در مجلس شورای اسلامی گفت: عوارض آلایندگی حق مسلم مردم عسلویه، کنگان، دیر و جم است نه یک متر جلوتر و عقب‌تر که برخی‌ها مطرح می‌کنند.

دکتر سکینه الماسی نماینده مردم شریف کنگان، دیر حم و عسلویه در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت شهادت حضرت علی(ع) خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور، عسلویه شبیه گاو شیرده و پتروشیمی‌ها کیف پول آقازاده‌ها هستند.

الماسی در ادامه افزود: مردم مظلوم ما در عسلویه به خاطر آلایندگی‌های شیمیایی به قیمت ایجاد رانت‌های چند صد میلیاردی برای آقازادگی‌هایی که سر از آمریکا و کانادا در می‌آورند، جان خودشان را از دست می‌‎دهند.

نماینده مردم جنوب بوشهر در مجلس خاطر نشان کرد: آقای رئیس جمهور شما در برابر تمام مردم بوشهر قول تشکیل کمیته ملی بررسی آلایندگی‌های عسلویه را دادید و در پی آن این روزها خبر می‌‎رسد عوارض آلایندگی به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر تعلق می‌گیرد. این بود تشکیل کمیته ملی؛ دست شما درد نکند. همان چندر غازی که به عسلویه تعلق می‌گرفت، می‌شد برای ساخت بیمارستانی برای این مردم ساخت.

وی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور در دیزی باز است، بالاخره بقیه‌اش چی؟ عوارض آلایندگی حق کسانی است که در زیر فِلِر زندگی می‌کنند و ریه‌های خود را از دست می‌دهند و بیماری‌های پوستی گرفته‌اند. عوارض آلایندگی حق مسلم مردم عسلویه، کنگان، دیر و جم است نه یک متر جلوتر و عقب تر.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: عسلویه زادگاه ، خاک و خانه ماست اگر قرار باشد حق مردم عسلویه را اینگونه پایمال کنید من اولین نفری هستم که چادر به کمر می‌‎زنم و با جان خودم بهای این ظلم را می‌پردازم. قریب یک سال است که تعدادی از کارکنان بومی در منطقه عسلویه بلاتکلیف شده‌اند و همه تلاش‌ها برای بازگشت آن‌ها بی نتیجه مانده است.

سکینه الماسی اضافه کرد: متأسفانه یا خوشبختانه، با مجوز یا بدون مجوز تعداد ۴۵۰ نفر از جوانان استان بوشهر که از سال‌ها قبل در منطقه پارس جنوبی تحت عناوین مختلف خدماتی، اداری، کارگری و مهندسی سرپرست خانوار هستند در این وضعیت اقتصادی ماه‌ها است که بلاتکلیف هستند.

الماسی با بیان اینکه تجمعات روزانه آن‌‎ها در عسلویه برای جمهوری اسلامی ایران زیبنده نیست بیان کرد: این جریان بارها مورد سوء استفاده در رسانه‌های معاند قرار گرفته است. وزیر محترم نفت خوب است در این ماه رمضان با همت خود با صدور دستوری صریح به این وضعیت پایان دهید و آرامش را به پایتخت انرژی کشور برگردانید.

وی عنوان کرد: دلخوشی مردم بوشهر این است که آخر هر هفته در استادیوم ورزشی تیم محبوب خود را تشویق کنند، تیمی که جز دارایی‌های شرکت نفت است؛ اکنون با امتیاز چند ده میلیارد تومانی تیم سابق نیست و سرمایه نفت است.

الماسی ضمن اشاره به اخذ تصمیمی برای تشکیل شورای عالی ورزش و تشکر از وزیر نفت خاطر نشان کرد: سئوال بنده این است که تصمیم تخصصی در کجا گرفته می‌شود؟ چرا با صدور بخشنامه‌های رنگارنگ جلوی هرگونه کمک و مساعدت به تیم‌های ورزشی از جمله تیم پارس جنوبی جم گرفته شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: این تیم با سرمایه‌‎ چند ده میلیاردی این روزها بلاتکلیف مانده است و انتظار می‎رود که برای رفع این بلاتکلیفی دستوری صادر کنید که مشکلات ساختاری و مالی این تیم برطرف شود.

الماسی با تاکید بر اینکه بیمارستان کنگان قطب درمان جنوب بوشهر است افزود: اما موضوع سلامت و بیمارستان کنگان حلقه مفقوده در پارس جنوبی است و از زمان ساخت و بهره برداری بیمارستان کنگان بیش از ۲۵ سال می‌گذرد و در این مدت از نظر تجهیزات و زیرساخت این بیمارستان فرسوده شده و در حال حاضر میزبان بیش از یک میلیون مراجعه کننده در سال است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد مراجه کنندگان این بیمارستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم عزیزان مستقر در پارس جنوبی و خانواده‌های آنان هستنداذعان داشت: در سال ۹۲ تفاهمنامه‌هایی میان وزارتخانه‌های بهداشت، نفت و کار و اجتماعی در قالب حمایت از بیمارستان کنگان منعقد شد ولی متاسفانه بندهای اصلی آن اجرایی نشده است.

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: